Na základě převzetí pozůstalostí hudebníků jako například Jos.Novák,čl. FOK, dirigent Městské hudby Františka Kmocha ( MHFK ), Jan Kalenský - kapelník z Jičína, Zd. Deršák - konc.mistr orch. Smetanova divadla, dirigent Kolínské filharmonie ( KF ), Lad. Josef - ředitel LŠU Kolín, dirigent KF ( poslední též členové lázeň. orchestru v Poděbradech ) Vám nabízíme možnost z těchto materiálů čerpat.
Literatura - pedagogika, teorie, interpreti, skladatelé, slovníky.
Nutno si sjednat schůzku s archivářem a materiál si vybrat /není zkatalogizováno/
a) zapůjčit na dobu určitou /sám si rozmnožit/
b) nechat vykopírovat pracovníkem Měst.společ.střed.za cenu
veřejné kopírky:
A4 - 2 Kč - oboustr. 3 Kč
A3 - 3 Kč - oboustr. 5 Kč
Nabídka skladeb Fr. Kmocha pro dech. orchestry - nejlépe prostřednictvím kolektivního členství v klubu přátel Fr. Kmocha, kde za jednorázový člen. příspěvek 300 Kč obdržíte materiály o F.K. včetně podkladů pro konferenci, dále 2 CD MHFK, sadu 10 pochodů F.K. pro velký dech. orchestr (arr.J.Zeman ), sadu pochodů pro střední DO ( arr.I.Fišer ) s možností doobjednat jednotlivé nástroje. Součástí je i seznam skladeb Fr. Kmocha
Možnost čerpat po dohodě s dirigenty z archivu MHFK i KF - seznam na požádání zašlu - pokud požádáte o vykopírování (platí pro bod 3) i 4) opět za cenu veřej.kopírky.)
Při této příležitosti nabízíme možnost stát se členem KF nebo MHFK - oba orchestry rozšiřují obsazení.
Zkušební dny: KF - pondělí dle prac.plánů - zač. 17.30 - 20.15 sál MSD (Kulturák vedle radnice).
Dirigent Ivan Fišer, absolvent AMU.
MHFK - čtvrtek 17.00 - 20.15 sál Domu dětí a mládeže (Zámecká)
Dirigenti: Mil.Bulín - býv.šéfdirigent Posád.hudby Praha
Jan Bubák - student AMU.
Oba orchestry pořádají jarní a podzimní koncerty, KF též vánoční ( J.J. Ryba ). MHFK se účastní Kmoch. Kolína, pořádá soustředění, zahraniční zájezdy a koncertuje dle požadavků pořadatelů či potřeb města.
Kontaktní místa:
Kolek. členství v KPFK: Hana Zrůstová - mob. 724961557
e-mail : zrustová.h@seznam.cz
Masarykova 823,Kolín II. 28002
Notové materiály, literatura: Pavel Severa - tel. 321724005
mob. 606260969
e-mail : leos.severa@mukolin.cz
Na Magistrále 739, Kolín II. 28002
Členství v KF: Jaromír Pitelka - mob. 723075537
e-mail : jaromirpitelka@seznam.cz
Na Magistrále 799, Kolín II.
Členství v MHFK: Jitka Křičková - mob. 606316105
e-mail : jitka.krickova@centrum.cz
Sendražice, Ke sportovišti 528, Kolín IX.28002
Všechny muzikanty zdraví
Pavel Severa
archivář KF a pomocník archiváře MHFK
dirigent : Ivan Fišer
Lubomír HUKA Suita pro smyčcový orchestr D-dur
I. Introdukce
II. Polonese
III. Sousedská
IV. Romance
V. Finale
Kolínský rodák Lubomír HUKA ( nar. 1935 ) je profesně strojním inženýrem. Po celý život působil na Střední průmyslové škole v Kolíně, nejprve jako učitel odborných předmětů, zástupce ředitele a později jako ředitel školy.
V sedmi letech se začal učit hrát na housle u různých kolínských učitelů hudby. Trvalý vztah k hudbě získal až v žákovském orchestru na měšťanské škole. Tehdy se také naučil hrát na violu. V houslové hře se zdokonaloval během vysokoškolských studií v Praze soukromě u prof. Bedřicha Voldána. Kromě obou smyčcových nástrojů se sám naučil hře na trubku a v 19 let hrál v Městské hudbě Františka Kmocha.
V roce 1950 se stal členem Kolínské filharmonie a jako první violista je jím dosud. Je zakládajícím členem kolínského komorního souboru Collegium musicum a aktivně v něm působí dodnes.
V hudební kompozici je samoukem. Je autorem četných drobných skladeb a řady úprav známých melodií a kolínská veřejnost se s nimi seznamuje při pravidelných vystoupeních kvarteta Collegia. Další skladby, jako mužské, ženské i smíšené sbory, koncertní dueta, flétnový kvintet, flétnové variace nebo melodie pro violoncello dosud čekají na veřejné provedení.
Hukovu rozsáhlejší skladbu ? Suitu D-dur pro smyčcový orchestr napsal k 750. výročí založení města Kolína. Tato měla být provedena na koncertu KF k tomuto výročí. K tomu bohužel nedošlo ( ne vinnou Kolínské filharmonie či autora ) a tak se skladba dočkala svého uvedení s ročním zpožděním.
Lubomír HUKA Sinfonia in Es
K této své skladbě autor uvádí : ? Sinfonia in Es patří svým vznikem mezi moje prvotiny, které jsem se snažil napsat v letech 1953 ? 1955. Tehdy jsem přímo nekriticky obdivoval starou klasickou hudbu z osmnáctého století a ve svých skladatelských pokusech jsem se snažil klasický sloh napodobovat. Později jsem většinu těchto pokusů ( obvykle nedokončených nebo napsaných v jednom hlase ) vyhodil. Nechal jsem si jenom náčrtky ke třem divertimentům, koncertu pro lesní roh a k této symfonii. K náčrtku symfonie jsem se vrátil o vánocích 2008 a celou skladbu úplně přepracoval. Změnil jsem proti původnímu záměru instrumentaci a pozměnil některé motivy. S prací jsem byl hotov 6. ledna 2009 ve 21 hodin a asi 40 minut.
Jiří Jaroch: Předehra k dramatu
Jde o dílo autora, který od útlého mládí žil v Kolíně, kde jeho otec byl odborným učitelem na zálabské a později ředitelem. Dílo bylo věnováno autorem Kolínské filharmonii, která je poprvé uvedla v roce 1967 pod taktovkou tehdejšího dirigenta Ladislava Josefa. Současný dirigent Ivan Fišer skladbu uvedl s KF v roce 1980.
Jiří Jaroch se narodil 23.9.1920 ve Smilkově u Votic, ale od útlého mládí žil v Kolíně, kde jeho otec byl odborným učitelem a později ředitelem na zálabské měšťance.
I když Jiří Jaroch vzpomínal na Kolín a své mládí jen v oblasti hudby, my na něj vzpomínáme také jako na Sokola a zdatného sportovce, který reprezentoval kolínskou atletiku závodně ve skoku vysokém. Otec, učitel, byl vzdělavatelem sokolského Sokola a jeho pouť sokolského činovníka skončila v období okupace na gestapu a v koncentračním táboře. Sám Jiří Jaroch stál vždy v pozici svobodného demokrata a měl s tím najednou, v době totality, velké potíže.
Jiří Jaroch studoval kompozici na pražské konzervatoři u Jaroslava Řídkého. Hrál na violu v divadelním orchestru a od roku 1952 působil jako dramaturg a hudební redaktor v pražském rozhlase.
Ve své výhradně instrumentální tvorbě dospěl záhy od tradičního projevu, blízkého slohu J. Řídkého, k tektonicky velkorysému a myšlenkově vytříbenému hudebnímu vyjadřování, poučenému slohem Prokofjevovým a Šostakovičovým, a přitom osobitě vyhraněnému. Jiří Jaroch zemřel v Praze 30.12.1986 ve věku 66 let.
Z rozsáhlého skladatelova díla uvedla KF Předehru k baletu, dílko, které autor věnoval Kolínské filharmonii a jejímu tehdejšímu dirigentovi a svému učiteli houslí na kolínské hudební škole Ladislavu Josefovi. V listopadu 1967 zazněla tato předehra poprvé pod Josefovou taktovkou. Později byla znovu provedena pod vedením Zdeňka Deršáka ( 1972 ) a v roce 1980 skladbu nastudovala a provedla Kolínská filharmonie pod taktovkou současného dirigenta Ivana Fišera. Existuje i profesionální nahrávka.
Předehra k dramatu má vážný úvod, především smyčců, místy unisono, který je náhle, s výraznou kontrastností, vystřídán energickým a prudkým briem, jež až v závěrečných taktech se vrací k původnímu tématu, zachovávajíc i zde energičnost a průraznost.
© MSD Kolín 2015
Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování jakýchkoli materiálů bez písemného souhlasu autorů.
Nastavení cookies | Vyrobil IT Products: Tvorba WWW stránek a SEO